Az önbizalom és a reziliencia ereje

Az élet tele van váratlan fordulatokkal és akadályokkal, amelyek próbára tesznek minket és amik néha túl nagynak tűnnek. Ilyenkor azok az emberek állnak helyt a legjobban, akik képesek alkalmazkodni a helyzetekhez, tanulni a kudarcokból, és megtalálni a módját annak, hogy továbblépjenek. Ez az úgynevezett lelki rugalmasság – vagy pszichológiai értelemben reziliencia – az, ami lehetővé teszi, hogy a nehézségek ne állítsanak meg, hanem még erősebbé tegyenek minket. És ebben a folyamatban bizony az önbizalomnak is kulcsszerepe van.Pollák Éva írása.

De hogyan kapcsolódik össze az önbizalom és a reziliencia? Vegyünk egy egyszerű képet! Képzeld azt, hogy hajókapitányként egy komoly viharban kell kormányoznod. Bízol abban a képességedben, hogy sikeresen tudod irányítani a hajód? Akkor ahelyett, hogy a vihart katasztrófának tekintenéd, inkább megoldandó feladatként fogod venni. Amikor viszont kétségeid vannak önmagaddal kapcsolatban, a félelem megbéníthat és az irányítás kicsúszhat a kezedből.

Reziliencia önbizalom hajó budapest pszichológus

Az önbizalom megalapozza a rezilienciát. Ez az a belső erő, ami azt mondja a fejedben: „Meg tudod oldani. Képes vagy rá.” Az önbizalom nem a nehézségek hiányát jelenti. A magabiztos kapitány is tudja, hogy vihar bármikor előfordulhat, ahogy az is, hogy az megtépázza vagy letéríti az útjáról a hajót. Mégis hisz abban, hogy képes lesz megbirkózni az adódó nehézségekkel!

Az önbizalom mint a reziliencia alapja

Képzelj el egy rugalmas fát a szélviharban. Bár az ágai hajlanak, a törzse stabil marad, és végül a fa túléli a vihart. Az emberek rezilienciája, vagyis lelki rugalmassága hasonló. Képesek vagyunk alkalmazkodni, amikor az élet próbára tesz minket, és a belső erőnk, az önbizalmunk segít, hogy ne törjünk össze.

A reziliencia a képességünk arra, hogy nehéz helyzetekben helytálljunk, tanuljunk a kudarcokból, és a stresszt átalakítsuk növekedési lehetőséggé. Ez nem azt jelenti, hogy soha nem érzünk fájdalmat, szorongást vagy kétségeket. Ezek teljesen természetes érzések. A lelki rugalmasság inkább arról szól, hogy ezekkel az érzésekkel együtt is képesek vagyunk előrehaladni.

Az önbizalom mint támasz

Az önbizalom adja azt a belső hitet, ami a rugalmasság alapját képezi. Úgy is fogalmazhatunk, hogy ez az a talaj, ami a fát táplálja. Ha bízol abban, hogy képes vagy megbirkózni a nehézségekkel, akkor nagyobb valószínűséggel állsz fel, amikor elesel. Ezzel szemben önbizalomhiány esetén a problémák könnyen legyőzhetetlenül hatalmasnak tűnhetnek.

Reziliencia önbizalom siker hegy hegymászás budapest pszichológus

Gondolj csak arra, amikor legutóbb egy új, elsőre ijesztő feladat elé állítottak. Aki magabiztos, annak ilyenkor a belső hangja azt mondja: „Ez nehéz, de meg tudom oldani. Nézzük csak mit kell tennem!” Ez a hozzáállás segít, hogy ne a kudarc lehetőségét, hanem a megoldást helyezzük előtérbe.

„Vagyis ilyenkor az önbizalom egyfajta belső stabilitást adó támasz, ami lehetővé teszi, hogy a reziliencia teljes erővel működésbe lépjen.”

A reziliencia egyik kulcsfontosságú eleme tehát az önbizalom. Egy 2022-es kutatás eredményei rámutattak, hogy azok az egyének, akik magasabb önbizalommal rendelkeznek, nagyobb valószínűséggel mutatnak reziliens viselkedést, mert hisznek abban, hogy képesek kezelni a problémákat. A kutatás eredményei szerint az önbizalom valóban elősegíti a megküzdési stratégiák hatékonyságát, csökkenti a szorongást és növeli a pszichológiai jóllétet.

Érzelmi intelligencia, önbecsülés és reziliencia

A reziliencia fejlesztésében az önbizalom mellett az érzelmi intelligencia is fontos szerepet játszik. A legfrissebb pszichológiai kutatások is azt támasztják alá, hogy a szubjektív jóllét szempontjából a reziliencia, az érzelmi intelligencia és az önbecsülés szoros összefüggést mutatnak, és ezek az elemek együtt járulnak hozzá az élettel való elégedettséghez.

De hogyan néz ez ki a mindennapokban? Vegyünk például egy nehéz munkahelyi szituációt. Azok az emberek, akik erősebb önbizalommal rendelkeznek, nagy valószínűséggel inkább problémafókuszú megküzdést választanak: „Mit tehetek most ennek a megoldására?”. Míg az alacsony önbizalmúak gyakrabban éreznek bénultságot vagy tehetetlenséget, és tapasztalnak negatív belső párbeszédet: “Nem fog ez menni. Nem tudom megcsinálni.”

Szerencsére a reziliencia fejleszthető! Hogy hogyan, arra máris kitérünk, de előtte ejtsünk még pár szót az érzelmi intelligenciáról (EQ), ami szintén jelentős szerepet játszik a lelki rugalmasságban.

Gondoltad volna, hogy az érzelmek felismerésének, megértésének és kezelésének képessége erősíti az önbecsülést és így a rezilienciát is? A feljebb már idézett 2022-es Vilca-Pareja kutatás eredményei arra is kitértek, hogy azok, akik magasabb EQ-val rendelkeztek, könnyebben tudták megfogalmazni a negatív érzéseiket, jobban átlátták a nehézségeket és így megoldásközpontúan reagáltak. Sőt! Ezek az emberek nemcsak ellenállóbbnak bizonyultak, de az életükkel is elégedettebbek voltak.

Hogyan erősíti egymást az önbizalom és a reziliencia?

Az önbizalom és a lelki rugalmasság közötti kapcsolat egyfajta pozitív spirált hoz létre. Minél magabiztosabb vagy, annál könnyebben nézel szembe a nehézségekkel. Ha pedig sikeresen megugrasz egy kihívást, megoldasz egy feladatot, az tovább növeli az önbizalmad is. Fontos tudni, hogy a reziliencia nem született adottság, hanem fejleszthető készség – és az önbizalom ennek kulcseleme!

Így fejleszthető az önbizalom és a reziliencia

Az önbizalom és reziliencia fejlesztése a belső munkán túl olyan gyakorlatokkal is támogatható, amik siker- és kontrollérzetet biztosítanak. Ilyenek lehetnek például az alábbiak:

  • Kihívások fokozatos vállalása: Minden kis sikerek megerősíti az önbizalmat! Sőt, a stresszkezelési képesség is javulhat a kockázatvállalás gyakorlásával! Vagyis aki gyakrabban vállal kockázatot, az kevésbé lesz stresszes vagy könnyebben kezeli azt.
  • Pozitív belső párbeszéd: Az önmagaddal való támogató kommunikáció segíti a problémamegoldó gondolkodást. Légy kedves magadhoz!
  • Az érzelmek kezelése: Az érzelmi intelligencia gyakorlása segíti a stressz átalakítását növekedési lehetőséggé.

A kutatások alapján egyértelmű: az önbizalom nemcsak a rezilienciát, de a pszichológiai jóllétet is megalapozza! Ami pedig hosszú távon támogatja a személyes és szakmai sikerességet is.

Bár az élet viharai elkerülhetetlenek, mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy hogyan vitorlázunk át rajtuk!

Pollák Éva
Szakmai vezető, tanácsadó szakpszichológus, pár- és családterapeuta

Hasznos lehet az ismerőseidnek is? Oszd meg!

Tetszett a cikk? Ezek is érdekelhetnek!

Önbizalom kezdetei 01 pszichológus budapest
kulturális sokszínűség karácsony pszichológus budapest 01

Kapcsolódó szolgáltatásaink