Mi a depresszió?
A depresszió a hangulatzavarok közé tartozó, legalább két hétig tartó állapot, ami a napok nagy részében nyomottá, örömtelenné (anhedónia) és indokolatlanul bűntudatossá teszi az ember hangulatát. A depresszió súlyos orvosi kórkép, nem csak egy rövid ideig tartó rosszkedv vagy levertség!
Fontos különbséget tenni a levert közérzet, egy életkrízis, vagy érzelmi trauma kapcsán kialakult átmeneti lehangoltság, illetve a hosszabb ideje tartó depresszió között, ami több tünetből és panaszból állhat össze.
A fentieket azért tartjuk különösen fontosnak kihangsúlyozni, mert egyre népszerűbb a „depizik”, „depis” kifejezések használata azokban az esetekben, amikor valaki egyszerűen csak lehangolt, rosszkedvű vagy nehézségekkel küzd. Ez azonban csupán egy átmeneti közérzetzavar, nem pedig hangulatzavar (betegség), és nagyon messze áll a depressziótól. Az átmeneti közérzetzavar – bármennyire is kellemetlen átmenetileg – önmagunk „összeszedésével” – azaz meglévő erőforrásaink mozgósításával – valóban leküzdhető. Azonban a depresszió már nem!
Depresszió kiváltó okai
A depresszió megjelenéséhez természetesen a legtöbb esetben több minden is hozzájárul. Állhat a háttérben genetikai sérülékenység (felmenők között is volt, aki hangulatzavarban szenvedett), elhúzódó (azaz krónikussá váló) stressz (párkapcsolat, munka, pénzügyek, stb. területein) és az ehhez kapcsolódó erőforrás kimerülés – azaz ami eddig elég volt a stressz leküzdésére, az most nem mutatkozik elegendőnek.
Hozzájárulhatnak még a depresszió megjelenéséhez testi betegségek, amelyek hosszú távon korlátozzák a beteg életét, fájdalommal járnak, rossz vagy bizonytalan prognózisúak, és nehéz, hosszadalmas kezelésre szorulnak.
A depressziós panaszok és tünetek legtöbbször mérsékelhetők, ami a beteg életminőségének javulását és családja lelki terheinek csökkenését is eredményezheti.
A Beck-féle depresszió teszt célja
A Beck-féle depresszió kérdőív közelítő választ adhat arra, hogy valakinek szükséges-e szakemberhez fordulni, érintett lehet-e ebben a betegségben. A depressziós embernél az érzelmi élet károsodása együtt jár a gondolkodás, az energiaszint, az akarni tudás és a viselkedés átmeneti, gyógyítható megváltozásával. A középsúlyos depresszióban szenvedő beteg egyedül már nem képes magát kigyógyítani, megértésre, megfelelő és szakszerű segítségre van szüksége!
Így töltsd ki a tesztet!
A Beck-féle depresszió teszt csoportosított állításokat tartalmaz. Kérjük, gondosan olvasd végig ezeket, és a négy lehetőség közül válaszd ki azt az egyet, amelyik az elmúlt egy hétben a leginkább jellemző volt rád. Légy őszinte saját magaddal szemben!
Ez a teszt megfelelő önértékelő kérdéssor ahhoz, hogy visszajelzést kapj saját aktuális hangulati állapotodra vonatkozóan. Ne feledd, hogy a skála a depresszió, mint betegség diagnózisának felállítására nem alkalmas, a kapott eredmények pusztán támpontként szolgálhatnak.
Ha a Beck-féle depresszió teszt eredménye alapján úgy érzed, depressziós tüneteid vannak, arra kérünk, keress fel mihamarabb egy szakembert a pontos diagnózis és megfelelő kezelés érdekében!